Névadónk

Balassi Bálint (1554-1594) a magyarországi reneszánsz második korszakának nagy alakja. A magyar nyelvű költészet első kiemelkedő művelője, a magyar irodalom első klasszikusa.

Iskolánk azért választotta névadójául Balassi Bálintot, mert verseinek utóélete kapcsolódik településünkhöz, Sajókazához.

Balassi Bálint halála után irodalmi hagyatékát Rimay János, a költőbarát gondozta. Ő tervezte a költő munkáinak hiteles kiadását. Balassi istenes versei így ismertek lettek, de szerelmes versei csak kéziratokban terjedtek, és ezeknek a XVIII. század végére már szinte híre sem maradt. Ezeket az irodalomtörténet elveszettnek hitte. A Magyar Történelmi társulat 1874-ben Zólyomradványban tartotta vándorgyűlését. A Radvánszky-család itteni kastélyában fedezett fel Deák Farkas egy kézzel írott kódexet, melynek gerincén ez állott: Balassa Bálint Verseinek Fragmentum. Ez a kódex háromnegyed részben Balassi addig elveszettnek hitt verseit tartalmazta. A kézirat elnevezése ettől fogva Balassa-kódex vagy Radvánszky-kódex volt.

1904-ben a verseket kiadták, de az eredeti kódex ismét eltűnt, a Radvánszky-család magántulajdonnak tekintette. A kódex ezután Sajókazán bukkant fel, a Radvánszky-család híres könyvtárában. A könyvtárat Radvánszky Béla „a tudós báró” alapította, és Magyarország egyik legnagyobb magánkönyvtára volt. A könyvtár Radvánszky Béla fiának, Radvánszky Kálmánnak is a szívügye volt. Ő vásárolta meg a család felvidéki ágának egyik tagjától a már említett Balassa-kódexet, és rejtette el azt a sajókazai könyvtárban. A kódexet a második világháború évei alatt is őrizte. A háború után 1949-ben adta át az Országos Széchenyi Könyvtárnak 14 más könyvritkasággal együtt ezt a felbecsülhetetlen értékű könyvet.

Ha a Radvánszky-család nem őrizte volna féltő gonddal a kódexet, ma nem ismerhetnénk Balassi Bálint szerelmi költészetét.

Mi, sajókazai emberek, büszkék vagyunk erre. Büszkék vagyunk arra is, hogy a könyvtár eredeti állapotában megmaradt, és iskolánk diákjai ma is látogathatják azt a könyvtárat, ahol Balassi Bálint versei őrződtek az elmúlt korokban.